pg-banner

2016 Pine View Tournament Results

Pine View Spring Scramble

1st - Brett Garner - Bill Peet - Angie Scott - Larry Brown                     67
2nd - Dick Cook - Sharon Peet - Doug Tooman - Mike Bradley             67
3rd - Amy Skogstrom - Terry Sheldon - Andy Solak - Ryan Huntley     68
4th - Jon Schaefer - Carlos Stafford - Barb Shingler - Virgil Buzas       68
T-5 - Steve Laws - Pete Lepere - Gary Ballard - Nancy Abbeg               69
T-5 - Dewey Scott - Ron Ballard - Angie Cook - Mark Walczak              69

Memorial Day 3 Legged Race on the Links

1st -  John Yurchis - Dave Shock                                       60
2nd - Bruce Byers - Gary Ballard                                       65
3rd - Larry Robinson - Terry Sheldon                                67
4th - Mark Ohs - Pete Nelson                                             68
5th - Carlos Staford - Ron Ballard                                     68
6th - Terri Powell - Gary Jenkins                                       69
T-7 - Dawn Abbeg - Cindy Hill                                            71
T-7 - Denis Tierney - Mike Boutell                                     71
T-7 - Dewey Scott - Angie Scott                                         71
10th - Pinky Steele - Jeff Scott                                           72
11th - Doug Tooman - Jesse Butler                                    73
T-12 - Dick Cook - Angie Cook                                            74
T-12 - Jackie Brown-Woolridge - Spencer Woolridge       74
T-14 - Steve Laws - Terrie Laws                                        76
T-14 - Pete Lepere - Andy Solak                                        76
16th - Jon Schaefer - Virgil Buzas                                     78

Summer Match Play

 

Best Ball Triple Play
1st - Dewey Scott - Angie Scott - Janne Skogstrom - Dick Cook
2nd - Nancy Abbeg - Dawn Abbeg - Dave Abbeg - Tom Seely
3rd - Ron Ballard - Carlos Stafford - Gary Ballard - Bruce Byers
4th - Jon Schaefer - Virgil Buzas - Doug Tooman - Bonnie Sroka

 

Club Championship  -  August 20 & 21

Championship Division - Men
Jerry Caldwell

Championship Division - Women
Marsha Kraycir

Net Division
Carlos Stafford

White/Gold Division
Jon Schaefer


Labor Day Scramble     

 1st - Amy Skogstrom - Andy Solak - Ron Ballard              64
2nd- Dewey Scott - Angie Scott - Jeff Scott                       68
3rd - Sharon Peet - Carlos Stafford - Doug Tooman          70
4th - Steve Laws - Bill Peet - Virgil Buzas                          70
5th - Jon Schaefer - Terry Sheldon - Nancy Abbeg            71
6th - Duke Gruber - Gary Ballard - Terry Laws                  72

 

Harley Hodges Trophy Matches

The team of 
Angie Scott - Dewey Scott - Carlos Stafford - Dick Cook - Jon Schaefer - Gary Ballard
Ron Ballard - Amy Skogstrom - Andy Solak - Angie Cook - Vigil Buzas - Bruce Byers were victorious over the Team from Rustic Glen G.C.